DENÍČEK

Rozhodla jsem se znovu zavést sekci "Deník". Na původních stránkách - www.abundancia.webnode.cz  - jsem deník přestala psát a zapisovala jsem si běh svého života jen do složky v počítači. Tento nový deník začínám psát ve Francii. Jsem zde u své maminky a jejího manžela. Zpět domů se vracím až 10. června.

Cesta sem byla strastiplná. V Německu přistupovalo velmi mnoho lidí, většinou cestovali do Španělska, do Barcelony. Autobus byl přeplněný, nebylo ani jedno místečko volné. Ale v Perpignanu jsme byli o půl hodiny dříve - již v šest hodin ráno, a o čtvrt hodiny později jsem zvonila u dveří mých drahých stařečků. Ceta z Prahy do Perpignanu tak trvala přesně 21 hodin.

Cítím se tady skvěle. Chodím téměř každý den do města, a nejdříve jsem jen fotila, ale teď ponejvíce natáčím videa. Po návratu domů se pokusím dát něco i sem. Včera jsme byly s maminkou a s Norou v obrovském obchoďáku, jmenuje se to AUCHAN (čti óšan). Nebavilo mne to tam. Je to skutečně obrovský chrám spotřeby a konsumismu. Cítila jsem se sklíčeně, řekla jsem mamince, že mne to tam nebaví a pak jsme návštěvu zkrátily a brzo na to odjely. Ten obchodní dům je tak obrovský, že by se do něj vešla celá vesnice...

Nora je mladá paní, která mamince pomáhá. Každé úterý ji uklidí celý byt a když máma potřebuje, tak ji zaveze na nákupy a pomůže jí všechno vynést do bytu. Je velmi sympatická a má mne velice ráda. Je arabka, ale nechodí v šátku a žije s mužem, Francouzem, se kterým se nemůžou vzít - protože její muž by musel přestoupit na muslimskou víru. To je hloupé, alespoň se mi to tak jeví, ale muslimové jsou dosti nesnášenliví a přísní v praktikování své víry. Nora je zřejmě dušička, se kterou se známe z minulých životů. Protože ta vroucnost a láska mezi námi je velká, i když je zde jazyková bariéra. Ona neumí Esperanto a já neumím francouzsky. 

V Karlsruhe přistoupila jedna mladá Němka, dosti ukecaná, a vybafla na mne čtyřmi jazyky. Německy, francouzsky, anglicky a španělsky. Myslela jsem si - "Kdybys uměla Esperanto, stačil by ti jen  jazyk a domluvily bychom se...!"  Pokračovat budu zítra, chci ještě něco napsat ohledně jazyku. Jak si my nevážíme svého mateřského jazyka a tak dále... Zatím se mějte všichni hezky, pá.

 

Pokračuji až teď, v úterý 28. května.

Jsem zde velmi šťastná, pomáhám mamince alespoň tak, že myji nádobí a vynesu smetí a tak... Maminka je už dost nemocná, není divu, vždyť je jí 72 let a Geovi bude teď v červnu 91 let. Dnes prší, tak nejdu do města, zůstávám doma. Nemám ani vhodné boty.  Já myslela, že jdu do teplých krajin a všechno mám letní.

Ještě pár postřehů z cestování. V Česku jsou všude kolem cest a dálnic obrovské reklamy - bildboardy. V Německu něco takového neexistuje. Myslím, že ani ve Francii ne. Francií jsme jeli v noci a zpět pojedeme také v noci. Škoda, že z Francie můžu z okna autobusu vidět tak málo. Ale vynahrazuji si to procházkami po tomto nádherném městě Perpignan. Ale počasí je vskutku hrozné, jako kdyby byl březen a ne konec května. Ani u nás doma to prý není lepší, počasí po celém světě blázní. Nedivím se tomu - Pán Ježíš v jednom ze svých poselství, jsou to tzv. "irská poselství", řekl již dávno, že se klima bude měnit. Mnoho z toho, co Pán Ježíš říká, se již plní. ON je jediným "prorokem", kterého poselství se naplňují. Různé šanelingy jsou jen spoustou nesmyslných blábolů - co předpovídají, to se nikdy nevyplní a většinou jen komentují to, co se ve světě děje. 

Všimla jsem si, že Němci a také Francouzi si chrání svůj jazyk. Ale u nás se všechno poangličťuje! Říkal mi Georges, že například Španělé nepoužívají ani klasické "halo", když telefonují. Místo toho používají výraz, který znamená "mluvte". Stačí se jen podívat na kosmetické přípravky. Téměř všechno je v angličtině a čeština se najde jen droboučkými písmeny. Také na dálnici jsem si všimla, že v Česku je napsáno "exit" namísto "výjezd" anebo "sjezd". Ale v Německu píšou "ausfahrt" a zcela jistě i ve Francii používají raději svůj jazyk. Na toto téma by se dalo napsat mnoho, ale momentálně se my vůbec nechce přemýšlet. 

Až budu doma, zkusím sem dát několik videí, které pořizuji namísto fotografií. Zatím se mějte všichni hezky. 

Diskusní téma: DENÍčEK

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek